szefunio.pl MotoryzacjaTuning optyczny - co wolno a co jest zakazane
ocena ():

Tuning optyczny - co wolno a co jest zakazane

berlin-1571046-1920.jpg

Nasze ulice pełne są niczym nie wyróżniających się samochodów służących jedynie przejazdowi z punktu A do punktu B i z powrotem. Prawdziwi miłośnicy motoryzacji z pewnością nie pozwolą, by ich samochody tak po prostu wtopiły się w sznur pojazdów, jakie mijamy każdego dnia. I właśnie po tuningu optycznym możemy poznać, że dany kierowca do fanów motoryzacji należy. Szeroko pojęty tuning obejmuje zmiany dotyczące parametrów oraz wyglądu samochodu. Tuningiem nazywa się całe wyposażenie, które nie zostało ujęte w fabrycznej wersji pojazdu. Polskie prawo bardzo jasno określa, jakie zmiany są dopuszczalne, a z jakimi trzeba nieco uważać.

Kierowcy zafascynowani motoryzacją zawsze dbają, by ich pojazdy były unikatowymi egzemplarzami. W ten sposób zmotoryzowani wyrażają swoją indywidualność i podkreślają estetykę samochodu. Tuning optyczny https://maxtondesign.pl/product-pol-9259-Przedluzenie-Spoilera-Seat-Leon-Mk3-Cupra-ST-Facelift.html jest ingerencją odwracalną i może mieć zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu. Elementy znajdujące się na karoserii można w łatwy sposób zamontować i zdemontować, by następnie zastąpić je zupełnie innymi produktami. To, jakie części tuningu optycznego znajdą się w wyposażeniu twojego samochodu, zależy tylko i wyłącznie od potrzeb, gustu oraz zasobności portfela. Oczywiście mogą to być tylko produkty, na które pozwala polskie prawo. Wszystkie kwestie regulujące dopuszczalność do użytku wyposażenia tuningowego określają dwa rozporządzenia: Ministra Infrastruktury (dotyczące warunków technicznych i podstawowego wyposażenia) oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Zanim wpadniesz w szał zakupów i zdecydujesz się na montaż wszystkich podobających Ci się części, powinieneś sprawdzić, czy posiadają one homologację.

widoczność

Jeśli już posiadasz stuningowany samochód, musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Najważniejszą jest widoczność - z przodu oraz na bokach nie mogą znajdować się żadne elementy ograniczające w jakikolwiek sposób widoczność. W przypadku przyciemnionych szyb, widoczność nie może być niższa niż 70% dla szyb bocznych i 75% dla szyby przedniej. Z kolei jeśli rozważasz wymianę kierownicy, musisz zmienić ją na posiadającą homologację i działający klakson. Trzeba też nieco uważać na lusterka. Części te muszą zapewniać odpowiednią widoczność z tyłu, gdzie lusterka produkowane na rynek angielski nie nadają się do użytku w naszym kraju. Decydując się na wymianę felg i opon trzeba zwrócić uwagę, by nie wystawały one poza karoserię.

zgodnie z prawem

Polskie prawo odnosi się także do umiejscowienia tablicy rejestracyjnej. Musi ona się znajdować w widocznym miejscu i być oświetlona białym światłem tak, by nie oślepić pozostałych kierowców. Zabronione jest także montowanie elementów zmniejszających natężenie światła oraz zmieniających jego kolor. Co więcej, kierowca nie może zamontować w reflektorach na standardowe żarówki np. lamp ksenonowych bądź żarówek bez homologacji. Fani tuningu muszą też uważać na tuning układu wydechowego. Musi on być wykończony odpowiednim tłumikiem, a wylot wydechu musi być skierowany w lewą stronę. Dodatkowo każdy tuningowany samochód przechodzi specjalną kontrolę głośności oraz emisji spalin.

Jak widać tuning optyczny wcale nie jest taką prostą sprawą. Decydując się na dodatkowe wyposażenia auta trzeba mieć na uwadze, że każda niezgodna z prawem przeróbka może spotkać się z odmową zatwierdzenia badań stanu technicznego samochodu. Pojazd stuningowany w sposób nieprzemyślany to także ryzyko zatrzymania dokumentów oraz możliwość nałożenia przez policję grzywny bądź mandatu. Jednym z wiodących polskich producentów części samochodowego tuningu optycznego jest marka Maxton Design. Jeżeli chcesz efektownie i funkcjonalnie urządzić samochód, wyroby oferowane przez producenta na pewno przypadną ci do gustu.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Komentarze:

Podobne