Drewno klejone i jego zastosowanie

Drewno klejone, czyli tzw. klejonka to materiał, który jest chętnie stosowany w budownictwie, ponieważ charakteryzuje się cennymi właściwościami. Klejonka sosnowa przede wszystkim znajduje zastosowanie w budowie wielkogabarytowych obiektów, np. basenów pływackich, hal sportowych czy stadionów. Drewno klejone jest materiałem trwałym, który wykazuje zwiększoną odporność na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, m.in. nadmiernej wilgoci, promieniowania UV, a nawet drobnych uszkodzeń mechanicznych.
Jak produkowane jest drewno klejone?
Klejonka sosnowa powstaje w dość skomplikowanym procesie obróbki, który rozpoczyna się od pozyskania wysokogatunkowego surowca — najczęściej drewna iglastego. Kolejną częścią procesu produkcji jest mechaniczne sortowanie drewna i jego wysuszenie do odpowiedniej wilgotności. Następnie klejone są ze sobą pojedyncze warstwy na wczepy strugane lub klinowe, dzięki czemu drewno klejone jest do siebie pod sporym naciskiem. Kiedy drewno zostanie odpowiednio przygotowane, będzie można zacząć je przystosowywać do wybranego kształtu poprzez struganie czy przycinanie, a także ewentualne gięcie.
Jakie są właściwości drewna klejonego?
Drewno klejone charakteryzuje się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, a zarazem jego ciężar właściwy jest niewielki, dlatego materiał często bywa wykorzystywany zamiast żelbetu. Klejonka jest lżejsza, co umożliwia łatwiejszy transport, a także przygotowanie do instalacji i w końcu montaż. Warto wiedzieć, że drewno klejone uznawane jest za dobry izolator w przypadku akustyki. Co więcej, uznaje się, że klejonka po odpowiedniej obróbce będzie materiałem ognioodpornym.
Zastosowanie drewna klejonego
Ze względu na swoje cenne właściwości drewno klejone ma wszechstronne zastosowanie — najczęściej jest jednak wykorzystywane do tworzenia konstrukcji o ogromnych rozpiętościach i nieograniczonych kształtach. Drewno klejone jest cenione przez architektów, którzy dzięki jego wykorzystaniu mogą zrealizować swoje nawet najbardziej nietypowe pomysły. Warto pamiętać, że klejonka jest materiałem ekologicznym, który nada budynkom i ich wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Komentarze: