Logowanie
Login:
Hasło:

Projekt i wykonanie dachu

Strona główna -> Teksty -> Projekt i wykonanie dachu

Projekt i wykonanie dachu
Podejmowanie się indywidualnej budowy obiektu mieszkalnego zawsze musi się wiązać z koniecznością zainwestowania w wysokiej jakości surowce budowlane, które zapewnią naszemu budynkowi wysoką jakość oraz trwałość na długie lata. Zdecydowanie najważniejszym elementem każdego domu wolno stojącego czy szeregówki jest dach. Pokrycie to ma na celu nie tylko osłonę przed panującymi na zewnątrz warunkami atmosferycznymi, ale także zapewnienie odpowiedniej wentylacji w dni ciepłe oraz ogrzewania w chłodniejsze. W praktyce ta niepozorna konstrukcja łączy się z niezwykle szeroko zróżnicowanymi stawkami cenowymi, co sprawia, iż w zasadzie osoba nieznająca się na dachach kompletnie nie ma pojęcia co wybrać, by nie wydać pieniędzy na marne.

Najlepiej więc udać się po pomoc do specjalistów.
Wykwalifikowani dekarze będą w stanie udzielić nam fachowych wskazówek, doradzić jaki typ materiału wybrać jako pokrycie oraz nierzadko sami podejmą się wykonania dla nas tego etapu prac nad przyszłym budynkiem mieszkalnym. Najważniejszym aspektem jest uwzględnienie w projekcie dachu wszelkich jego niezbędnych elementów takich jak przykładowo okap, kalenica, kosz określany często jako tak zwana krawędź koszowa oraz połać dachowa. Ponadto konstrukcja nie będzie spełniała swoich funkcji bez komina, podbitki, ławy kominiarskiej, instalacji odgromowej, barier przeciwśniegowych i odwodnienia pozwalającego na spływ wody opadowej pochodzącej z deszczu, gradu czy śniegu.
 
Wszystkie te elementy muszą być ze sobą należycie powiązane, gdyż od tego zależy jakość powietrza jakim oddychamy wewnątrz gospodarstwa domowego oraz poziom wilgoci i właściwe przewiewy.

Kilkadziesiąt lat temu jako pokrycie dachów stosowano dość mało trwałe surowce takie jak trzcina czy słoma. Wraz z biegiem czasu dostrzeżono jednak inne materiały, które w tym przypadku okazują się idealnym rozwiązaniem – dachówki (wykonywane z części ceramicznych lub cementowanych, zróżnicowanych kolorystycznie i rozmiarowo), blacha (miedziana, stalowa ocynkowana, powlekana specjalnym tworzywem – poliestrem) oraz papa (mało estetyczna i niewytrzymała, lecz tania i szybka do ułożenia), gont (wykonany z drewna zespolonego poprzez klinowanie), eternit (szkodliwy dla zdrowia i coraz częściej wycofywany), nylon dekarski (konstruowany na bazie elastycznych polimerów).

Podobne artykuły

Obecnie mieszkanie czy dom można zaaranżować na tak wiele stylów, że ciężko czasami zdecydować się na jeden z nich. Aby wnętrze było spójne należy jednak wybrać konkretne wyposażenie i nie łączyć ze sobą wszystkiego, co nam się spodoba

Zobacz całość: Wnętrza nowoczesne kontra styl retro
Jadalnia, podobnie jak salon czy kuchnia, stanowi wizytówkę naszego domu, dlatego powinniśmy poświęcić chwilę uwagi na jak najlepsze jej przygotowanie.

Zobacz całość: Jadalnia wizytówką domu
Zastanawiasz się czy lepiej wymalować ścianę czy nałożyć tapetę? Co jest bardziej kosztowne i pracochłonne? Co będzie korzystniej wyglądało w Twoim mieszkaniu?

Zobacz całość: Malowanie ścian kontra tapety
Urządzając swoją kuchnię stoimy przed nie lada wyzwaniem, szczególnie jeżeli chodzi o odpowiedni dobór mebli i kolorystyki oraz zagospodarowanie sprzętów.

Zobacz całość: Urządzenie kuchni